Wystawa Pawła Kowalewskiego MOC i PIĘKNO w Muzeum Fotografii w Krakowie
Od Nocy Muzeów 19.05 do 30.07.2017 można zobaczyć wystawę Pawła Kowalewskiego Moc i piękno. Bardzo subiektywna historia polskich matek w Muzeum Fotografii w Krakowie. Ekspozycja stanowi pewnego rodzaju hołd oddany młodym kobietom, które urodziły się na początku XX wieku, a ich młodość przypadła na czas II wojny światowej i rozkwitu dwóch największych ustrojów totalitarnych. Wystawa zainspirowana jest historią matki artysty i osób z jej otoczenia.


Projekt składa się z wielkoformatowych portretów (200×140 cm), stworzonych na podstawie archiwalnych fotografii bohaterek. Grafiki, utrzymane w monochromatycznej kolorystyce, wykonane są z drobnych kropek, które dopiero z odpowiedniego dystansu tworzą całość. Specjalna farba użyta do ich stworzenia ma trwałość obliczaną na rok. Po tym czasie prace znikną. Oczywiście można o nie zadbać i chronić jak ikony w świątyniach. Ale można również patrzeć na nie i obserwować, jak powoli i systematycznie stają się coraz mniej widocznym znakiem, który finalnie pozostanie tylko w naszej pamięci.


Dla Pawła Kowalewskiego pretekstem do podjęcia tego niezwykłego dialogu z historią i pamięcią były losy jego matki, Zofii Jastrzębskiej, oraz matek innych znajomych. Artysta otwiera nową perspektywę. Prezentując kobiety, które doświadczyły niewyobrażalnego okrucieństwa, ukazuje ich niezwykłe piękno, siłę i odwagę; dopowiada także, że to właśnie te czynniki stanowiły w dużej mierze drogę do ocalenia bohaterek.